Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Czy Twoje dziecko niechętnie sprząta zabawki po skończonej zabawie? Utrzymywanie porządku to jedna z ważniejszych czynności, jakich powinno nauczyć się dziecko. Im szybciej dziecko nauczy się odpowiadać za pozostawiony bałagan, tym szybciej nabędzie dobre nawyki, które przydadzą się w dalszym życiu. Jak zachęcić dziecko do sprzątania po sobie i tym samym pokazać mu, że przykry obowiązek może być świetną zabawą?


Właściwa organizacja

Aby usprawnić i urozmaicić proces sprzątania, zadbaj o odpowiednią organizację przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie kupno pudełek na zabawki, do których dzieci będą mogły odkładać swoje rzeczy. Dobrze, aby dziecko wiedziało, gdzie poszczególne rzeczy mają swoje miejsce – ciekawym rozwiązaniem będzie podpisanie pudełek lub oznaczenie ich obrazkami, aby rozróżnić co się w nich znajduje. Będzie to także dobra okazja do nauki czytania i pisania.


Dawaj dobry przykład

Dzieci, zwłaszcza w młodszym wieku, dużo uczą się poprzez naśladowanie. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dzieci miały dobre nawyki, dawaj im odpowiedni przykład. Dobrze jest wytłumaczyć, dlaczego sprzątanie jest ważne, np. „aby puzzle się nie pogubiły”, „aby Twoja ulubiona zabawka się nie zniszczyła”, „aby nikt nie potknął się”. Sprzątaj wspólnie z dzieckiem, podzielcie między sobą zadania. Wskazuj konkretne miejsca, gdzie pociecha ma odłożyć zabawki: „Klocki schowaj do czerwonego pudełka, a misie ułóż na parapecie”.


Wprowadzaj w trakcie sprzątania elementy zabawy

Spróbuj sprawić, aby sprzątanie budziło pozytywne kojarzenia i dziecko odbierało je jako dobrą zabawę. Możesz w trakcie sprzątania bawić się z dzieckiem w wyścigi, kto szybciej posprząta swoją część zabawek lub wprowadzać zasady, np. „teraz sprzątamy wszystkie zabawki w kolorze żółtym”.


Uprzedź dziecko o sprzątaniu

Staraj się przed końcem zabawy uprzedzić dziecko, że nadchodzi pora sprzątania, co najmniej kilka minut wcześniej. Niech dziecko wie, że za chwilę będzie pora kończyć zabawę. Nie przerywaj mu zabawy nagle i gwałtownie.


Niech sprzątanie będzie dla dziecka rutyną

Przyzwyczajaj dziecko do sprzątania codziennie. Sprzątajcie przed pójściem spać, przed obiadem czy przed wyjściem z domu. Regularne powtarzanie tej czynności szybko sprawi, że sprzątanie po sobie szybko wejdzie dziecku w nawyk.


Daj dziecku zachętę oraz chwal je

Obiecuj dziecku po sprzątaniu drobne nagrody, np. wyjście na plac zabaw lub wspólne oglądanie bajki. Świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie tablicy z naklejkami, które dziecko będzie otrzymywać za wykonane obowiązki. Chwal dziecko za to, że dobrze posprzątało zabawki, zwracaj uwagę na to, jak ładnie wygląda uporządkowany pokój. Niech dziecko wie, że jesteś z niego zadowolony i może czuć się dumne ze swojej pracy.

zdjęcie autora
Autor artykułu: MAGDALENA NOWICKA

Doświadczony ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i ochrony dzieci. Przez wiele lat pracowała jako doradca ubezpieczeniowy, pomagając rodzicom i opiekunom w wyborze odpowiednich polis ubezpieczeniowych dla ich pociech. Jako matka dwójki dzieci, doskonale rozumie obawy i troski rodziców związane z bezpieczeństwem ich dzieci. Jej osobiste doświadczenia motywują ją do dzielenia się swoją wiedzą i wskazówkami na temat ubezpieczeń NNW dla dzieci.