Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Beztroski czas wakacji rozpoczął się już na dobre, ale nie zapominajmy o najważniejszym – o bezpieczeństwie. Część z Was już wypoczywa na długo wyczekiwanych urlopach, a inni wciąż odliczają dni. Na wakacjach z dziećmi trzeba mieć oczy dookoła głowy, niektórzy z pewnością już zdążyli się o tym przekonać. O tym, że NNW będzie niezbędne przed wakacyjnym wyjazdem wspominamy bardzo często. NNW to podstawowa ochrona przez cały rok, ale w związku z częstszymi podróżami, w lecie ryzyko wypadków może być większe. Ubezpieczenie to jeden z ważniejszych elementów podczas planowania urlopu, ale jak zachowywać się już na miejscu, aby cała rodzina spędziła bezpiecznie wakacje?


Nie spuszczaj dziecka z oka

Zwłaszcza, gdy wypoczywacie nad wodą. Jako opiekun dziecka musisz zawsze posiadać wiedzę czy dziecko bawi się w wodzie czy na brzegu. Gdy dziecko wchodzi do wody, nie pozostawiaj go bez opieki. Bez względu na to czy plażujemy nad morzem, czy płytką rzeką, zagrożenie utonięcia lub zachłyśnięcia jest wciąż takie samo. Statystyki pokazują, że wbrew pozorom morskie wody wcale nie są najgroźniejsze, a wypadki zdarzają się o wiele częściej nad jeziorami lub rzekami. Spokojny nurt rzeki może uśpić naszą czujność, a zawsze powinniśmy bacznie obserwować zabawę dzieci. Znane są przypadki utonięć nawet w przydomowych oczkach wodnych lub płytkich sadzawkach w parku, dlatego ku przestrodze nigdy nie powinniśmy lekceważyć żadnego zagrożenia.


Nie nadużywaj alkoholu, zwłaszcza gdy masz pod opieką dzieci

Alkohol znacznie ogranicza zdolności poznawcze przez co nasze możliwości pilnowania i dbania o bezpieczeństwo dzieci po spożyciu nadmiernej ilości będą znikome. Alkohol będzie stwarzał dodatkowe zagrożenie, gdy planujemy wypoczynek nad wodą – ogromna część corocznych utonięć, to utonięcia wskutek przecenienia swoich możliwości po alkoholu. Co w sytuacji, gdy dziecko źle się poczuje, a rodzice nie będą w stanie dowieźć go do lekarza? Dlatego jeśli zależy nam na wypiciu drinka na wakacjach, powinniśmy zawsze robić to z umiarem i zadbać o to, aby zawsze któryś z opiekunów pozostawał trzeźwy.


Pijcie dużo wody

Dzieci podczas zabawy mogą kompletnie zapomnieć o piciu wody, a podczas upalnego lata bardzo łatwo jest doprowadzić do odwodnienia. Jako rodzice trzeba pamiętać o częstym podawaniu wody dzieciom i dbaniu o odpowiednie nawodnienie, ponieważ one same mogą pić niewystarczająco dużo, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych.


Ochrona przeciwsłoneczna

Letnie miesiące to czas, gdy słońce rzadko chowa się za chmurami i jego promienie nie szczędzą naszej skóry. Krem z filtrem, nie niższy niż SPF 50, powinien być podstawowym zaopatrzeniem w każdej łazience i kosmetyczce. Kremu z filtrem należy używać przed każdym wystawieniem na słońce, nie tylko wtedy, gdy plażujemy. Warto od małego uczyć dziecko nawyku korzystania z ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ praktyka ta zaowocuje lepszym stanem skóry w późniejszym wieku: znacznie mniejszym ryzykiem na powstanie raka skóry, zmarszczek oraz przebarwień posłonecznych. Należy pamiętać, że zdrowa opalenizna to powielany mit – każda opalenizna, czy to brązowa czy czerwona oznacza uszkodzenie skóry z powodu zbyt silnego promieniowania słonecznego. Podobnie należy pamiętać o ochronie oczu okularami przeciwsłonecznymi o wysokim stopniu ochrony przed UV (300-400) oraz o nakryciu głowy. Unikajmy przebywania na słońcu w godzinach, gdy grzeje ono najmocniej (między 11:00, a 15:00).


Uwaga na trujące owoce

Od małego warto jest nauczyć dziecko, że nie powinno jeść przypadkowo spotkanych w lesie lub parku owoców. Nigdy nie pozwalaj maluchowi zjeść owoców, co do których nie macie pewności. Wiele z dziecięcych przypadków zatruć spowodowanych jest trującymi owocami, które tylko przypominają np. jagody. Wybierając się na spacer po lesie nie spuszczajcie dzieci z oczu.


Bezpieczna podróż samochodem

W trakcie wakacji często pokonujemy duże odległości autem, aby dojechać do swojej wakacyjnej destynacji. Aby zadbać o bezpieczeństwo całej rodziny, koniecznie należy dokonać przeglądu technicznego pojazdu przed trasą. Dla większego komfortu psychicznego dobrze jest się zaopatrzyć w dobre ubezpieczenie AC oraz Assistance, które w razie kolizji lub awarii auta na trasie pomogą nam dotrzeć na miejsce lub bezpiecznie wrócić do domu (np. udostępniając auto zastępcze, naprawiając zepsute auto na miejscu lub organizując nocleg w okolicy miejsca zdarzenia). Jeśli dzieci są wciąż na tyle małe, że musza korzystać z fotelików, nie można dopuścić do sytuacji, gdy posiadany fotelik nie jest dopasowany do pasażera. Fotelik musi być dobrany do wzrostu i wagi dziecka oraz odpowiednio zamontowany. O tym, jak wybrać fotelik pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.


Aby bezpiecznie spędzić wakacje, wystarczy dosłownie odrobina wyobraźni. Przed udaniem się w podróż warto jest dobrze zaplanować wyjazd, a będąc na miejscu podejmować odpowiedzialne i przemyślane decyzje. Wszystkim życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!

zdjęcie autora
Autor artykułu: MAGDALENA NOWICKA

Doświadczony ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i ochrony dzieci. Przez wiele lat pracowała jako doradca ubezpieczeniowy, pomagając rodzicom i opiekunom w wyborze odpowiednich polis ubezpieczeniowych dla ich pociech. Jako matka dwójki dzieci, doskonale rozumie obawy i troski rodziców związane z bezpieczeństwem ich dzieci. Jej osobiste doświadczenia motywują ją do dzielenia się swoją wiedzą i wskazówkami na temat ubezpieczeń NNW dla dzieci.